توافق ایران بیانیه فوتبال پیراهن استقلال

توافق: ایران بیانیه فوتبال پیراهن استقلال استقلال خداحافظی آرش برهانی

گت بلاگز اخبار بین الملل ماکرون، مرکل تازه اروپاست؟

“آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عادت کرده است که به عنوان صورت هدایت کننده اروپا آشنا شود ولی اکنون امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور تازه فرانسه به تدریج این نقش وی را برع

ماکرون، مرکل تازه اروپاست؟

ماکرون، مرکل تازه اروپاست؟

عبارات مهم : آلمان

“آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عادت کرده است که به عنوان صورت هدایت کننده اروپا آشنا شود ولی اکنون امانوئل ماکرون، مدیر جمهور تازه فرانسه به تدریج این نقش وی را برعهده گرفته هست؛ البته هنوز این دو فرد به یکدیگر نیاز دارند.”

به گزارش ایسنا، شبکه خبری دویچه وله در گزارشی نوشته است: «در طول سالیان گذشته حاکمیت آنگلا مرکل بر اروپا چالش برانگیز نبود. بعد از اینکه دونالد ترامپ به عنوان مدیر جمهور آمریکا گزینش شد بعضی از روزنامه های انگلیسی زبان حتی صدراعظم آلمان را به عنوان “رهبر دنیا آزاد” اعلام کردند.

ولی در چند ماه اخیر تحولاتی رخ داده است: حزب آنگلا مرکل در انتخابات سراسری ماه سپتامبر نتیجه های خوبی به دست نیاورد و او هنوز نتوانسته است یک دولت تازه تاسیس کند. مرکل تا وقت دستیابی به دولت تازه در یک دوران گذار قرار گرفته هست. این مساله اوضاع او را به عنوان صورت هدایت کننده اروپا خدشه دار کرده است.

در برابر امانوئل ماکرون توانسته است به یک ستاره سیاسی تبدیل شود. این سیاستمدار کاریزماتیک و جوان توانست پیروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شود و مارین لوپن، کاندیدای راست افراطی را پشت سر بگذارد. همچنین او در اصلاح بازار کارگری فرانسه موفق شده است است که این اقدام بسیار تاثیرگذار بوده هست. آمار تازه اقتصادی او را جسورتر کرده هست. آمارها نشان می دهند که ماکرون دوباره توانسته است حمایت عمومی را به دست آورد. در دسامبر گذشته زمانی که ماکرون 40 ساله شد بسیاری از شهروندان فرانسه او را به عنوان یک مدیر جمهور خوب اعلام کردند.

ماکرون حتی خود را به عنوان یک رهبر مطمئن به هنگام مواجهه با پرسشها جهانی معرفی کرده هست. او اجازه نداده است که پرسشها داخلی توجه او را از پرسشها بین المللی منحرف کند. او دونالد ترامپ را به یک ضیافت شام فریبنده در بالای برج ایفل دعوت کرد. ولادیمیر پوتین، مدیر جمهور روسیه را در کاخ ورسای پذیرفت. میزبان کنفرانس بین المللی تغییرات آب وهوایی در پاریس بوده و به ابتکارات سیاسی در قاره آفریقا دست زده هست. او میزبان رجب طیب اردوغان، مدیر جمهور ترکیه در پایتخت فرانسه بوده است.

استفان زیدندورف، معاون موسسه فرانکو – جرمن می گوید: سیاست خارجی ماکرون قویاً یادرآور دیپلماسی سنتی فرانسه بوده که عمیقا جهانی بود. ولی وی ادامه می دهد: ماکرون هوشیار است که قدرت او وابسته بر نقشش به عنوان یک کشور اروپایی هست. ماکرون در بعضی مواقع اختلاف نظرهای آشکاری با آنگلا مرکل، شریک اروپایی اش داشته هست. به طور مثال در مورد رجب طیب اردوغان، مدیر جمهور ترکیه.

چندی قبل ماکرون از آنکارا به عنوان یک شریک حیاتی نام برد در حالی که مرکل در دوران کمپین انتخاباتی اش در ماه سپتامبر درخواست کرد که روند مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به علت نقض اصول حقوق بشر در این کشور به حالت تعلیق درآید. در حال حاضر سفر اردوغان به آلمان عملاً غیرقابل تصور است.

ماکرون و مرکل همچنین رویکردهای متفاوتی را در مواجهه با رهبران سرسخت سیاسی اتخاذ می کنند. مرکل گفت وگوهای خود را با ترامپ، پوتین و اردوغان حفظ کرده است ولی همواره براساس یک رویکرد معقول و منطقی تصمیم گرفته است ولی در برابر ماکرون تلاش کرده است که با اقداماتی و رفتارهایی رهبران را تحت تاثیر خود قرار دهد. دست دادن ماکرون با ترامپ جهت مدت طولانی مورد بحث قرار داده شد و خبرساز شد. همچنین ماکرون در اظهاراتی از ترامپ خواست که “کره زمین را بار دیگر بزرگ کند”. این بیانات درواقع کنایه ای به شعار معروف ترامپ مبنی بر “بزرگ کردن دوباره آمریکا” بود.

چندی پیش نشریه آمریکایی تایم، مرکل را به عنوان “بانوی اروپا” معرفی کرد و اکنون این نشریه ماکرون را به عنوان “رهبر تازه اروپا” معرفی کرده هست. زیدندورف در این باره هشدار می دهد، نباید یک سیاستمدار یا تنها یک کشور رهبری اروپا را برعهده بگیرد. زمانی که یک کشور بخواهد به تنهایی رهبری اروپا را برعهده بگیرد، خطرناک است لیکن دیگر کشورها این رهبری را رد خواهند کرد. در این صورت کشورها به سمت منافع ملی و ناسیونالیستی خود سوق خواهند یافت. برهمین اساس ماکرون و مرکل باید به طور یکسان امور اروپا را در دست گیرند.

در همین راستا ماکرون اعلام کرده است که نمی خواهد به طور گسترده نقش رهبری در اروپا داشته باشد و به جای آن خواهان اصلاح اتحادیه اروپا به همراه آلمان هست. هنوز او منتظر بازتاب ها راجع به ایده هایش جهت عوض کردن هست. او پیشنهاد معرفی یک وزیر دارایی اتحادیه اروپا و تشکیل بودجه منطقه یورو داده است.

در برابر مرکل اگرچه محافظه کار بوده ولی نشان داده است که نسبت به ایده های تازه رویکرد باز اتخاذ کرده هست. با این حال حزب ائتلافی دولت مرکل با این اصلاحات مخالف هست. به همین جهت یکی از اشخاص شاخص حزب اتحاد سوسیال مسیحی با رد کردن پیشنهادات ماکرون اعلام کرده است که “ما مخالف تقسیم وام و بدهی های کشورهای دیگر هستیم. ما این مساله را به پرداخت کنندگان مالیات خود مدیون و بدهکار هستیم.”

همچنین یک کارشناس پرسشها فرانسه در شورای روابط خارجی آلمان اعلام کرد: نه تنها حزب کوچک اتحاد سوسیال مسیحی بلکه حزب دموکراتیک آزاد و بخش اعظمی از آلمانی ها بر این نظر موافق هستند.

با این حال فرانسه امیدوار است که آلمان در برطرف بدهی ها کمک کند. در این باره دست کم باید منتظر ماند که مرکل بالاخره بتواند یک دولت تشکیل بدهد، بعد از آن وی می تواند در سیاست گذاری ها با ماکرون همکاری کند.»


واژه های کلیدی: آلمان | اروپا | فرانسه | دونالد ترامپ | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs